Αρχική » Ανακοινώσεις » Συμμετοχή στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου

Συμμετοχή στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου

Με τα παιδιά της Γ’ τάξης του σχολείου μας συμμετέχουμε στο πλαίσιο του μαθήματος της Πληροφορικής στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου του ΙΤΕμε αφορμή την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024, με θέμα:  «Ευγένεια στο διαδίκτυο – Δικαιώματα και υποχρεώσεις παιδιών και νέων στον ψηφιακό κόσμο».

Έπειτα από σειρά μαθημάτων, οι μαθήτριες και οι μαθητές της τάξης συνειδητοποίησαν ότι το διαδίκτυο είναι σπουδαίο, όμως πρέπει να προσέχουμε, όπως άλλωστε προσέχουμε και στην πραγματικό κόσμο. Μαθαίνουμε να αποδεχόμαστε το διαφορετικό, να προάγουμε την ευγένεια και το σεβασμό, να υιοθετούμε ορθή διαδικτυακή συμπεριφορά, γνωρίζοντας τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις μας στον ψηφιακό κόσμο.

Οι ιδέες μας αποτυπώνονται στο έργο με το οποίο συμμετέχουμε στον φετινό Πανελλήνιο Διαγωνισμό.