Αρχική » Τάξεις » Ε » 25η Μαρτίου 1821

25η Μαρτίου 1821

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε η επετειακή γιορτή της 25η Μαρτίου 1821 στο Σχολείο μας.

Η έναρξη της γιορτής έγινε με το Απολυτίκιο του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου από τους μαθητές της Στ΄ τάξης και  ακολούθησε ιστορική αναδρομή από τις μαθήτριες της Ε΄ τάξης.

Η γιορτή ωστόσο ήταν ιδιαίτερα αφιερωμένη στους «Ελεύθερους Πολιορκημένους» , στο μεγάλο και αθάνατο έργο του Διονύσιου Σολωμού, με αφορμή μάλιστα της Παγκόσμιας Ημέρας Ποίησης που ήταν στις 21 Μαρτίου.

Στη συνέχεια οι μαθήτριες της Ε΄τάξης συνέχισαν με ιστορικούς αναστοχασμούς για την αξία και τη σημασία της Επανάστασης.

Η γιορτή έκλεισε με το Κοντάκιο του Ακάθιστου Ύμνου από τους μαθητές της Στ΄ τάξης.

Τέλος η επέτειος έληξε με τον Εθνικό Ύμνο από όλους τους μαθητές του Σχολείου μας.

Θα ήθελα να συγχαρώ όλους του μαθητές για την υπέροχη παρουσίαση τους, μια παρουσίαση με απαιτητικά κείμενα.

Οι μαθητές μας ανταποκρίθηκαν με συνέπεια και υπευθυνότητα!

Σας ευχαριστώ πολύ!

Η δασκάλα σας