Αρχική » Εκδηλώσεις » Παγκόσμια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

Παγκόσμια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού

6 Μαρτίου 2024.

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα κατά της σχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού, οι μαθητές πραγματοποίησαν σχετικές δράσεις. Στόχος των δράσεων ήταν η ενημέρωση, η ευαισθητοποίηση, και η κινητοποίησή τους ενάντια σε κάθε μορφή βίας.

Τα παιδιά είδαν σχετικά βιντεάκια, μοιράστηκαν ιστορίες, συμπλήρωσαν ερωτηματολόγια, ζωγράφισαν αφίσες, έγραψαν μηνύματα, τραγούδησαν και έφτιαξαν μάσκες με τα συναισθήματα. Στο τέλος, σε μια συμβολική κίνηση, έσπασαν μπαλόνια στον προαύλιο χώρο του σχολείου δίνοντας το σύνθημα “σπάμε τη σιωπή μας” και δε μένουμε σιωπηλοί απέναντι σε περιστατικά βίας.